A A A

Pěstování buxusu

NÁROKY NA STANOVIŠTĚ

Buxus je poměrně nenáročná rostlina, které poroste dobře na slunném stanovišti i ve stínu. Optimálním místem je polostín s dostatkem vláhy. Výrazný sluneční úpal může způsobit zesvětlání až  hnědnutí listů. V každém případě je buxus velmi náročný na vláhu. Roste v lehčích i těžších substrátech, na sušším stanovišti má menší přírůstky. Neškodí mu ani městské znečištěné ovzduší, ale psí moč způsobí okamžité spálení listů a tenkých větviček. Rostliny je možné přihnojovat jakýmkoliv běžným hnojivem, které obsahuje všechny základní živiny.

 

ŘEZ BUXUSU

Rostliny buxusu velmi dobře snášejí řez - mohou se řezat i několikrát do roka. Čím je řez častější, tím kompaktnější rostlina se vytvoří. S řezem je možné začít velmi brzy na jaře a v podstatě je možné řezat tak, jak potřebujeme tvarovat rostlinu. Jako nástroj pro řez poslouží běžné zahradnické nůžky, v nouzi i obyčejné kuchyňské nůžky.

 

PĚSTOVÁNÍ BUXUSU VE VOLNÉ PŮDĚ

Rostliny pěstované přímo v půdě (v záhonu) mají větší přírůstky, v letních měsících netrpí tolik suchem. V zimě snadněji přezimují, pokud je před zimou velmi dobře zalijeme.

 

PĚSTOVÁNÍ BUXUSU V KVĚTINÁČÍCH

Rostliny v květináčích mají ztížené podmínky, i když jsou velmi odolné a vydrží dosti "tvrdé" zacházení. Důležitá je vláha - rostliny nesmí přeschnout ani v létě ani v zimě! (Listy odpařují vodu i v době vegetačního klidu). V zimě hrozí poškození kořenů, pokud je zemina v květináči dlouhodobě (více jak 10 -14 dnů) zamrzlá. Z tohoto důvodu je vhodné při déletrvajících mrazech umístit květináč s buxusem na chráněné místo.